Актуелно



Саопштење - резултати анализа реке Дунав
10.01.2024
Ванредно узорковање и испитивање квалитета воде реке Дунав након потонућа барже "Лола-5" код Бачке Паланке, спроведено 09. јануара 2024. године, потврдило је претходно добијене резултате, да се анализирани параметри крећу и прописаним границама.
Промена органолептичких особина воде реке Дунав (боја воде, мирис воде и видљиве отпадне материје) ни након ванредне анализе није уочена.
Вредности параметара као што су pH вредност, електропроводљивост, растворени кисеоник, проценат засићења воде кисеоником, амонијачни азот, нитрати, нитрити, ортофосфати, укупан фосфор и хемијска потрошња кисеоника - кретале су се у прописаним граничним вредностима за I и II класу квалитета површинских вода, показала је физичко-хемијска и хемијска анализа узорака воде.
Резултати анализе садржаја укупног органског угљеника и укупног азота показују да су добијене вредности одговарале III класи квалитета површинских вода.
Агенција за заштиту животне средине узорковала је воду реке Дунав 09. јануара на пет локација код моста "25-Мај" који спаја граничне прелазе Бачка Паланка-Илок - у зони потонућа, узводно и низводно од потонуле барже. На овим локацијама вода је узоркована 05. и 06. јануара, непосредно након потонућа.
Акцидент се догодио када је немачки брод "Антониа" ударио у стуб моста "25-Мај" на граничном прелазу Бачка Паланка-Илок, на територији пловног пута реке Дунав у Републици Хрватској. Брод је вукао натоварену баржу "Лола-5" која је потонула.
Саопштење - Резултати првих анализа
05.01.2024
Прве анализе узорака воде реке Дунав, након акцидента насталог услед потонућа барже "Лола-5" која је превозила азотно ђубриво, показала је да нема промена органолептичких особина воде ове реке (боја, мирис и видљиве отпадне материје), односно да су параметри у оквирима I и II класе квалитета површинских вода.
Агенција за заштиту животне средине је током данашњег дана вршила ванредно узорковање воде реке Дунав на профилу Нови Сад у 07:30, 10:30, 13:30 и 16:20 часова.
Резултати првих анализа показали су да су се у прописаним границама кретале вредности општих физичко хемијских параметара као што су pH вредност, електропроводљивост, растворени кисеоник, проценат засићења воде кисеоником, амонијачни азот, нитрати, нитрити, ортофосфати, укупан фосфор и хемијска потрошња кисеоника.
Узорци су допремљени у лабораторију Одсека за контролу квалитета воде и седимента у Новом Саду, како би се наставило са детаљнијим анализама на укупан органски угљеник, укупан азот и органски азот, чији се резултати ускоро очекују.
Министарство заштите животне средине наставиће да обавештава јавност о резултатима даљих анализа, који се прикупљају.
Натоварена баржа "Лола-5", коју је вукао немачки брод "Антониа" потонула је у 00.40 сати код Бачке Паланке. До пловне незгоде је дошло када је брод ударио у стуб моста "25-Мај" који спаја граничне прелазе Бачка Паланка-Илок, на територији пловног пута реке Дунав у Републици Хрватској.
Стање квалитета ваздуха у Републици Србији
08.11.2023
Мерења квалитета ваздуха током претходног дана показала су да прекорачења граничних вредности концентрација сумпордиоксида, азотдиоксида, угљенмоноксида и приземног озона нису евидентирана ни на једном мерном месту у Републици Србији, а у неколико локалних самоуправа дошло је до прекорачења граничне дневне вредности концентрација PM10 и PM2.5 суспендованих честица.
Метеоролошки услови који су обележили почетак новембра, односно, учестали јужни, југоисточни и југозападни ветрови са температуром која је изнад просека за почетак новембра потпомогли су дисперзији суспендованих честица и смањену активност индивидуалних ложишта. Међутим, за јучерашњи дан најављено је захлађење, због чега су поново активирана индивидуална ложишта, а са слабљењем снаге ветра, дошло је до задржавања високих концентрација суспендованих честица у приземном слоју атмосфере.
Мерења су показала да је током јучерашњег дана забележено прекорачење граничне дневне вредности емисије PM10 суспендованих честица у Ваљеву, Ужицу, Нишу, Новом Пазару и Београду. Средње дневне вредности концентрација суспендованих честица PM2.5 у градовима Ваљеву, Косјерићу, Чачку, Ужицу, Нишу, Новом Пазару, Београду, Панчеву, Пироту и Крагујевцу биле су веће од 25 µg/m3.
Поводом паљења отпада у бившој фабрици "Петар Драпшин", које је изазвало потенцијално загађење у Младеновцу, покренут је поступак основог јавног тужилаштва у Младеновцу, а у току је достављање обавештења надлежних органа. На територији Младеновца, односно, на мерној станици Београд Младеновац регистровано је незнатно повећање средње дневне вредности PM10 суспендованих честица, свега 2 µg/m3, у односу на граничну вредност.
На тренутно загађење недвосмислено утиче употреба индивидуалних ложишта и топлана топлотне снаге мање од 50 МW, које на годишњем нивоу доприносе укупној емисији PM10 суспендованих честица у уделу од 65%, а PM2.5 суспендованих честица у уделу од 80%.
Апелујемо на све појединце да дају допринос у решавању проблема аерозагађења и постизању задатих циљева, јер само променом сопствених навика свако може дати допринос чистијој и здравијој животној средини.